Druhy antikoncepce a jejich úskalí 2

Díl druhý

Dnes navážeme tam, kde jsme minule skončili. A pokud někdo první článek o antikoncepci nestihl, můžeš dohnat zde.

Kromě metod popsaných v prvním článku existují samozřejmě další. Ty, které jsou poměrně velkým zásahem do lidského těla, ale také ty, jež zkrátka nejsou využívány tak často nebo zatím vůbec. Tak se na to pojďme společně podívat.

Nitroděložní tělísko je dnes poměrně populární volba, především mezi ženami, které už za sebou porod mají. Nicméně se pomalu objevuje i více žen, které ještě nerodily, a tělísko vyzkouší i před prvním dítětem. Jedná se o poměrně malé zařízení, které je zavedeno do dělohy. Dnes si ženy mohou vybírat mezi hormonálním a nehormonální tělískem. Hormonální tělísko díky hormonům zvyšuje konzistenci hlenu v děloze, který znemožňuje pohyb spermiím. Zároveň tělo vnímá tělísko jako cizí těleso, tak kolem něj „běhají“ bílé krvinky, které zabijí zbylé proniklé spermie. Uvolňující hormon také znesnadňuje růst děložní sliznice, aby se případně oplodněné vajíčko nemohlo uchytit. Nehormonální funguje primárně jako cizí těleso. Je vyrobeno ze vzácných kovů (nejčastěji z mědi), které jsou pro spermie toxické. Výhoda tělíska je především v tom, že na něj žena nemusí myslet, míra ochrany je tak skutečně velká. Rovněž finančně vychází velmi dobře. Některým ženám ale skutečně nesedí a může způsobit silné krvácení a bolesti, či infekci. Zkrátka se vždy řiď radami svého lékaře, a ne spokojeností kamarádky.

Sterilizace je permanentní metoda ochrany pro páry či osoby, které zkrátka další potom už nechtějí či nechtějí mít děti vůbec. U žen dochází k přerušení vejcovodů, což se dnes dělá laparoskopicky a jedná se tak o poměrně jednoduchý operační výkon. Hormonálně se v těle ženy nic nemění, jde o zabránění transportu vajíčka do dělohy. Vejcovody jsou buď uzavřeny pomocí speciálních svorek nebo přerušeny pomocí tepla a přestřiženy. U mužů pak dochází k přerušení chámovodů, čímž se zamezí vstupu spermií do ejakulátu. Mužům zůstává jak stejné libido, tak erekce a ejakulace. Mění se pouze množství ejakulátu o přibližně 5 %.

Další možností je hormonální podkožní implantát. Jedná se o malou tenkou tyčinku přibližně o velikosti zápalky, která může chránit před otěhotněním až po dobu 4 let. Hormony v implantátu, velmi podobně jako hormony v pilulkové antikoncepci, zabraňují ovulaci, ale rovněž zesilují hlen děložního hrdla. Účinek je vysoký, kolem 99 %, protože se opět odstraňuje nutnost ženy myslet na aplikaci antikoncepční metody. Nicméně se samozřejmě můžeš potkat s vedlejšími účinky, jakými jsou nepravidelné krvácení, či dlouhodobé špinění. Další případné vedlejší účinky si uvedeme níže, jsou totiž obecně spojené s hormonální antikoncepcí.

Následující dvě metody (nejlepší je jejich kombinace v jeden okamžik) vyžaduje jistou dávku dovednosti, velkou dávku zodpovědnosti a poměrně solidního plánovacího ducha. První je vaginální pesar, který je třeba před sexem zavést do pochvy a zakrýt jím děložní hrdlo. Pokud je provedeno správně, ochrana je 96 %. Prvním předpokladem je ale fakt, že dobře znáš své tělo, a víš, co máš vlastně pesarem zakrýt. Z výzkumů vyplývá, že se mnoho žen samo uvnitř moc nezkoumá. Neví tak, jak vlastně děložní hrdlo najít, natož jak ho zakrýt. Já jsem třeba metodu zkoušela, ale nebyla jsem schopná pesar nasadit, obzvlášť v okamžiku vášně. Druhou metodou jsou spermicidní krémy, existují i čípky či globule, které se zavádějí do pochvy a ničí oplozovací schopnost spermií. Účinnost se uvádí kolem 97 %. Většinou je ale třeba počkat přibližně 5 minut po zavedení, proto se doporučuje kombinace i s jinou metodou. Přeci jen jsou okamžiky, které čekání příliš nepodporují. Výhoda je ale nesporná – žádné hormony a při správné manipulaci vysoká míra ochrany.

Předposlední metoda je zatím v testu – mužská hormonální antikoncepce. Výsledky z testů na mužích zatím vycházejí velice slibně, ale zatím samozřejmě není nic dostupné veřejnosti. A jak už to u těchto léků bývá, dlouhodobé účinky se dozvíme až za pár let. Takže vydržme dámy, třeba hormony jednou nebudou jen naší doménou.

Úplně poslední metodou je samozřejmě plná abstinence. Co k tomu dodat. Funguje, ale málokdo si ji zvolí 🙂

Antikoncepční úskalí

Jen máloco má tomhle světě pouze jednu stránku. Ani čokoládu zkrátka nemá rád každý. V MONFITU považujeme za zásadní přístup k informacím, díky kterým se rozhodne každý sám za sebe. Na jedné straně máme dnes horory pojící se s hormonální antikoncepcí (což může být jeden extrém), na straně druhé ženy rodící jedno dítě za druhým, kdy každé další dítě trpí o trochu více než to předchozí (a to je taky extrém).

Ano, skutečnost je taková, že dle nejnovějších výzkumů mají ženy užívající hormonální antikoncepci o 20 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu než ty ženy, které hormony nikdy nebraly. Jako dalším možným vedlejším účinkem je trombóza. Pokud je žena kuřačka či má nadváhu, je riziko trombózy o to větší, s věkem se zvyšuje rovněž. Další vedlejší účinky se mohou zdát méně závažné, ale život umí ztížit dost. Řadí se mezi ně nabírání na váze, bolesti hlavy, bolesti ňader, náladovost, snížené libido, akné nebo nevolnosti.

Ale také existují ženy, které žádné vedlejší účinky nepociťují, ani pociťovat nebudou. Po vysazení budou naprosto zdravé a v jejich případě se jedná o neskutečné usnadnění života. Některé ženy antikoncepce zbaví dlouhého menstruačního krvácení (které v některých případech trvá i polovinu cyklu), nebo neuvěřitelně silných migrén. Záruku ale nemá samozřejmě žádná.

Rozhodnutí leží zkrátka na každé z nás. Některé mé kamarádky, známé či klientky možnost otěhotnění a případného potratu děsí na tolik, že rizika spojená s HA zkrátka nevnímají nikterak silně. Další se nedokážou spolehnout na to, že muž vždy bude mít kondom, a znají dostatečně samy sebe, aby věděly, že na jeho nasazení v daném okamžiku nedokážou trvat. Těch příběhů je zkrátka mnoho. Já hormonální antikoncepci zkusila a zkrátka nebyla nic pro mě, útočily na mě deprese a libido bylo na bodu mrazu. Ale někde nějaká jiná Sára ji užívá a je naprosto spokojená.

Buďme tak k sobě tolerantní a respektujme rozhodnutí druhých. Když si někdo řekne o radu nebo názor, podělme se, jinak ale nepředstírejme, že jsme spolkli veškerou moudrost světa 🙂

Pokud tě tematika zajímá více, ráda tě potkám na kurzu Ženské zdraví – budeme si povídat nejen o antikoncepci, ale také o tom, jak efektivně jíst a cvičit v souladu s cyklem. Přihlásit se můžeš tady.

Těším se na tebe!

KOMENTÁŘE